Dlaczego lubimy kawę?
Dlaczego lubimy kawę?

Każdy z nas ma swój sposób na poprawę nastroju. Dla jednym są to słodkie przekąski, dla innych wysiłek fizyczny, ale dla coraz większego grona naszego polskiego społeczeństwa, dopingujący charakter ma kawa. Ten czarny napar przywędrował do naszej kultury bardzo dawno, bo już w XVII wieku, ale wówczas nie wzbudzał wielkiego entuzjazmu.Kiedy jednak zaczęliśmy jako społeczeństwo, trochę mocniej wzorować się na kulturze zachodniej, przyszła miłość do kawy. Kawa coraz częściej staje się ważnym elementem relacji międzyludzkich, bo coraz trudniej wyobrazić sobie spotkanie towarzyskie, czy biznesowe bez filiżanki cappucino lub latte.

Jesteśmy jeszcze w większości przypadków nastawieni na konsumpcję kawy mlecznej, choć coraz częściej, jako współwłaściciel kawiarni słyszę prośby o kawę americanę lub nawet espresso. To cieszy, bo wskazuje na rosnący udział smakoszy kawy w jej czystej postaci. Ja przyznam, że przeszedłem podobną drogę w poszukiwaniu swojego smaku. Zaczynałem od kawy zalanej gorącym mlekiem, w proporcjach co najmniej pół na pół, aż przyszedł moment kosztowania prawdziwego, świeżo palonego ziarna. Doznałem wówczas olśnienia - kawa z rzemieślniczych palarni, całkiem czarna, smakuje najlepiej na świecie. Dzieje się tak, ponieważ tylko czarny napar odkrywa przed nami pełną gamę aromatów. Oczywiście są koneserzy, którzy wyczują palone migdały i czerwone owoce w kawie mlecznej, ale dla większości z nas to sztuka niedościgniona. Zachęcam zatem do przejścia, choćby od czasu do czasu, na kawę bez mleka, zwłaszcza jeśli obsługujący Was barista ma ochotę zaprezentować napar klasy premium lub specialty.

Tak, czy inaczej kawa jest coraz częściej ceniona przez atmosferę jaka towarzyszy jej konsumpcji i to jest bardzo pozytywne zjawisko. Pewnie nadal duże znaczenie będzie miało to jaką kawę pijemy, czy towarzyską arabicę, czy też blend z robustą, która zawiera do czterech razy więcej kofeiny.Niezależnie od właściwości pobudzających, zachęcam do picia kawy, która potrafi ukoić, a nawet jak podają badania z 2011 r., kawa ogranicza rozwój depresji. Kawa ma również działanie odchudzające, oczywiście ta pita bez mleka, ponieważ kofeina przyśpiesza przemianę materii i poprawia trawienie. Kawa ma działanie przeciwalergiczne, a nawet wpływa pozytywnie na hamowanie rozwoju próchnicy.

Jak widać kawa jest nie tylko miłym rozpoczęciem dnia lub niezbędną przerwą w trakcie pracy, ale ma sporo właściwości prozdrowotnych. Zatem zapraszam na kawę do Kredo Kaffee w Zgierzu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl