Ile kaw dziennie możesz wypić? Koniecznie sprawdź, zanim sięgniesz po kolejną filiżankę!

O prozdrowotnych właściwościach, jakie zapewnia picie kawy, mówi się od lat. Dostępnych jest wiele badań naukowych potwierdzających dobroczynne efekty wynikające ze spożywania kawy. Jak we wszystkim, także w piciu aromatycznego napoju należy zachować umiar i rozsądek. Przekraczanie zalecanych ilości może przynieść dla organizmu niekorzystne skutki. Zatem - ile kaw dziennie można pić?

Jaka ilość kaw dziennie zapewni dobroczynny efekt?

Powszechnie za bezpieczną ilość kofeiny uznano 400 mg dziennie jako dawkę odpowiednią dla osoby dorosłej. Odpowiada to czterem filiżankom parzonej kawy w ciągu dnia. W przypadku kobiet ciężarnych jest to 200-300 mg, a więc dwie lub trzy filiżanki dziennie. Kobiety karmiące również powinny zmniejszyć dzienną ilość przyjmowanej kofeiny, gdyż istnieje ryzyko przedostawania się jej do mleka. Zdecydowanie łagodniejsza jest kawa rozpuszczalna. Posiada o połowę mniej kofeiny w filiżance, można więc wypić jej nieco więcej.

Czy każda kawa zawiera tyle samo kofeiny?

Pomimo ogólnych zaleceń, okazuje się, że na ilość kofeiny w danej filiżance kawy wpływają warunki jej uprawy, proces palenia, metoda parzenia czy stopień zmielenia ziaren. Różnice widoczne są również na poziomie rodzaju danej kawy. Dla przykładu Robusta zawiera dwa razy więcej kofeiny niż Arabica.

Kawę powinno się pić w odstępach czasu!

Kawę powinno się konsumować w odstępach czasowych, gdyż wtedy zbawiennie wpływa na organizm. Nie należy wypijać kilku naraz. Wówczas efekt będzie odwrotny. Rekomenduje się picie kawy o poranku, po kolejną zaś warto sięgnąć po 4 godzinach. Kawa wypita po powrocie z pracy lub uczelni to świetny sposób na odzyskanie sił witalnych i chwilę odpoczynku. Wieczorną filiżankę zaleca się osobom, które pracują w nocy umysłowo, uczą się lub mają dyżur.

Gdzie jeszcze można znaleźć kofeinę?

Należy pamiętać, że kofeina znajduje się również w innych artykułach spożywczych. Przy jej maksymalnym zalecanym spożyciu warto zwrócić uwagę na spożywanie  produktów, które również w swoim zawierają ją w swoim składzie. Należą do nich:

- herbata;

- czekolada;

- coca cola;

- tabletki przeciwbólowe;

- guma do żucia;

- tabletki na odchudzanie;

Jakie są dobroczynne właściwości wynikające z picia kawy?

Jest ich mnóstwo. Kawa poprawia nastrój oraz funkcjonowanie mózgu. Udowodniono, że zmniejsza ryzyko chorób serca oraz występowania depresji. Wypita o poranku daje zastrzyk energii i poprawia koncentrację. Niektórzy uwielbiają jej smak, inni zapach. Z całą pewnością poprawia ona koncentrację, samopoczucie oraz niezwykle dopełnia spotkania towarzyskie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl